• PRZERWA ŚWIĄTECZNA

informujemy, że w okresie 23 grudnia 2022 r. - 1 stycznia 2023 r. trwa przerwa świąteczna.

Zajęcia lekcyjne ponownie rozpoczynają się 2 stycznia 2023 r.

• KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

• Kartki i pierniczki świąteczne – Boże  Narodzenie 2022

projekt i wykonanie – uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rzeszowie

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły na lekcjach plastyki i techniki projektowali i wykonywali świąteczne kartki. Do akcji włączyli się również najmłodsi uczniowie klas I-III wykonując piękne pierniczki świąteczne, które razem z kartkami trafiły na kiermasz świąteczny.

W tym roku  kartki i pierniki przedstawili mieszkańcom dzielnicy Biała uczniowie klasy VII, VI A i VI B w kościele po mszach niedzielnych w dniach 4, 11 i 18 grudnia 2022 roku.

Otrzymane datki pieniężne pomogą tym, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. Zostały one przesłane na misje w Afryce:

- dożywianie dzieci na Madagaskarze (projekt misyjny nr 722-500 zł);

- zakup leków, ubrań i wyżywienia DR Konga (projekt misyjny nr 723-500 zł);

- wyżywienie dzieci w Zambii (projekt misyjny nr 718-500 zł).

Pomagamy też dzieciom z Podkarpackiego Hospicjum w Rzeszowie, którym przekazaliśmy w tym roku kwotę 310 zł.

Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za udział w tej zbiórce, która mieści się w ramach szerokiej akcji charytatywnej w naszej szkole ,,Dzieci – dzieciom”.

koordynator akcji

nauczyciel plastyki

Dorota Markowicz

• AKCJA "PACZUSZKA DLA MALUSZKA"

•

Na przełomie listopada i grudnia br. nasza szkoła brała udział w akcji zbiórki artykułów dla najmłodszych dzieci z Domu Samotnej Matki w Rzeszowie mieszczącego się przy ulicy ks. Józefa Sondeja 7.

Przez tę akcję chcieliśmy pomóc MAMOM, które znalazły się  w trudnej sytuacji materialnej i potrzebują do codziennej pielęgnacji swoich dzieci dużo artykułów. Uczniowie biorący udział w tej zbiórce przynosili do szkoły m.in. pampersy, kosmetyki dla niemowląt i dzieci do lat 2 oraz artykuły spożywcze (kaszki w proszku od 4 do 6 miesięcy). Akcja trwała do 5 grudnia a 6 grudnia zebrane artykuły zostały dostarczone do Domu Samotnej Matki w Rzeszowie.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w tę akcję i przekazujemy podziękowanie od wszystkich MAM mieszkających w DOMU Samotnej Matki w Rzeszowie.

Opiekun akcji

Anna Gargała

Dorota Markowicz

• PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ „I TY MOŻESZ POMÓC!”

• 18 listopada b. r. zakończyła się szkolna akcja charytatywna „I Ty możesz pomóc!”. Głównym celem powyższej inicjatywy była zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów z rzeszowskiego schroniska „Kundelek”. Uczniowie naszej szkoły i tym razem nie pozostali obojętni na los czworonożnych przyjaciół
            i hojnie wsparli akcję. W trakcie trwania akcji udało się zebrać prawie 80 kilogramów karmy. Kolejny już raz możemy przekonać się, iż uczniowie naszej szkoły są wrażliwi na potrzeby bezdomnych zwierząt i mają wielkie serce. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy akcji:
            M. Kmieć, J. Szubart

• INNOWACYJNA LEKCJA HISTORII

• 25 listopada br. nasza szkoła wzięła udział  w projekcie pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki „INNOWACYJNA HISTORIA - NOWE TECHNOLOGIE W SŁUŻBIE EDUKACJI”, którego organizatorem jest Fundacja Arte et Marte.  W ramach projektu uczniowie klas 7 i 8 wraz z grupą nauczycieli uczestniczyli w widowisku historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), która sprawia, że widz staje się uczestnikiem wydarzeń.

Dzięki technologii VR przenieśliśmy się  w czasie i  poczuliśmy emocje, jakie towarzyszyły powstańcom w sierpniu 1944 r.  i obrońcom Warszawy z 1920 r. Obejrzeliśmy dwa filmy „Kartka z Powstania”, który opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, oraz film pt. ,,Wiktoria 1920”   o wojnie polsko-bolszewickiej. Widz wciela się w postać Janka  Węgielskiego - studenta, który zaciągnął się do polskiej armii. Seanse filmowe odbywały się w specjalnych okularach i słuchawkach.

Było to bardzo ciekawe przeżycie, które pokazało jak nowoczesna technologia może ożywić lekcje historii oraz sprawić aby nauczanie było bardziej efektywne, dopasowane do potrzeb współczesnej młodzieży, a przy tym bardzo atrakcyjne i przyjemne.

Anna Gargała

• SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

• W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Miała ona na celu uczczenie tej wyjątkowej daty oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej i miłości ojczyzny.

Hasłem tegorocznych obchodów były słowa “Była, jest i będzie”. Grupa uczniów zaangażowanych w wydarzenie z kl. 6-8 przypomniała krótko drogę naszego kraju do odzyskania wolności w roku 1918 oraz przedstawiła sylwetki ojców niepodległości. Imprezę uświetnił chór szkolny prezentujący pieśni patriotyczne, a także zespół taneczny, który przygotował dwa występy z rekwizytami w barwach narodowych. Nie zabrakło także prezentacji multimedialnej, podczas której wyświetlano zdjęcia dokumentujące ważne postacie i wydarzenia historyczne. Spotkanie na sali gimnastycznej zakończyło rozdanie przez Pana Dyrektora i Panią Wicedyrektor nagród w szkolnym konkursie patriotycznym “Moja Ojczyzna”.

Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie przypomniało wszystkim, jak ważne jest szerzenie wartości patriotycznych nie tylko od święta. Pamiętajmy, że mamy wspaniałą, choć trudną, historię oraz wielu bohaterów, z których jako naród możemy być dumni.

Dziękujemy wszystkim artystom zaangażowanym w akademię i gratulujemy wspaniałych występów.

Opracowała Katarzyna Warzocha