• KLASY IV-VIII

        ROK SZKOLNY
        2023/2024

        • SPEKTAKL 'ZEMSTA"

        • Dnia 18 kwietnia klasy siódme wraz z wychowawczyniami udały się do Tatru Maska na spektakl "Zemsta". Ten dobrze znany utwór Aleksandra Fredry jest tez lekturą w klasie siódmej, tym chętniej uczniowie gp obejrzeli. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na skupienie i zainteresowanie widowni była nietypwa adaptacja, elementy współczesne np. w strojach bohaterów, piosenki przeplatajace dialogi.

          Agnieszka Stec

          Ewelina Chomina

        • SPEKTAKL TEATRALNY "HOBBIT"

        •        17 kwietnia 2024r.  uczniowie klas V oraz VI a wraz z opiekunami udali się do WDK w Rzeszowie, aby obejrzeć spektakl pt. ,,Hobbit, czyli podróż w nieznane”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Artyści występujący na scenie, zabrali nas w magiczną podróż do Śródziemia Trzeciej Ery. Razem z nimi podróżowaliśmy do Samotnej Góry, w celu odnalezienia magicznego arcyklejnotu  oraz skarbu zagarniętego dawno temu przez okrutnego smoka Smauga.  Aktor, który wcielił się w rolę Thorina wybrał z widowni dwanaścioro dzieci, które na czas trwania sztuki miały stać się krasnoludami.    Oprócz doskonałej gry aktorskiej dodatkowym   atutem spektaklu były niesamowite efekty świetlne , wzruszająca muzyka oraz piękne kostiumy.            

                 Widowisko zrobiło ogromne wrażenie na naszych uczniach. Spektakl na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów.

           

          Barbara Woźniak, nauczyciel języka polskiego

           

           

        • SZUKAJ Z GŁOWĄ - WARSZTATY

        • W ramach obchodów Miesiąca Bezpiecznego Internetu w klasach 4-8 w naszej szkole przeprowadzono warsztatowe zajęcia biblioteczne „Szukaj z głową. Bezpieczeństwo, wiarygodność i ocena informacji w Sieci”. Uczniowie dowiedzieli się jak i gdzie szukać wiarygodnych informacji w Sieci, jak szukać selektywnie i efektywnie, na co zwrócić uwagę szukając w internetowych encyklopediach, katalogach i bibliotekach cyfrowych. Poznali też sposoby dotarcia do cennych zasobów Ukrytego Internetu i mechanizmy działania najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych. Uczniowie dowiedzieli się również jak szybko i prosto ocenić wiarygodność i bezpieczeństwo strony, a także mieli okazję samodzielnego zweryfikowania autentyczności wybranych witryn internetowych. Życzymy efektywnego i bezpiecznego surfowania w Sieci!

          Ewa Lelek

        • LEKCJA ONLINE

        • W dniu 15 kwietnia uczniowie klasy 7B wraz z opiekunem p. Bernadetą Błahut kolejny raz wzięli udział w lekcji on-line organizowanej przez EkoEksperymentarium.  Lekcję poprowadziła p. Marta Mercik, która jest jedną z twórców akcji „Ubrania do oddania”. Podczas zajęć prowadząca wytłumaczyła młodzieży o co chodzi z gospodarką obiegu zamkniętego i jaki ma ona wpływ na ochronę środowiska. Na lekcji zostały poruszone również zagadnienia związane z cyrkularnością na przykładzie fast fashion, zużywaniem zasobów na Ziemi i co my możemy z tym zrobić. Lekcja zwyczajowo zakończyła się quizem, do którego uczniowie wykorzystali swoje smartfony.

          Bernadeta Błahut

          Nauczyciel biologii i przyrody

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

        • W czwartek, 21 marca, świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny – ciepły i słoneczny od samego rana. Klasy 4-8 wzięły udział w WIOSENNEJ GRZE KREATYWNOŚCI zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Każda z klas miała wyznaczyć przedstawiciela, który musiał wraz z klasą rozwiązać zagadki, odnaleźć zadania w budynku szkoły, a następnie wspólnie z resztą klasy umieścić odpowiedzi na specjalnie przygotowanych kartach gry. Udało im się przygotować rebusy, ułożyć krzyżówkę, napisać przysłowia o wiośnie oraz wiosenne wierszyki, a nawet przygotować zagadki/równania matematyczne!
          Kreatywność naszych uczniów nas nie zawiodła i jak zawsze była na wysokim poziomie!
          Zostały przyznane dwa wyróżnienia NAJBARDZIEJ KREATYWNEJ KLASY, a także kupony na „Lekcje gier i zabaw klasowych” dla klasy 5b oraz 6b, którzy wykazali się największą kreatywnością w wykonaniu zadań oraz przygotowaniu kart gry. 

          Wszyscy uczniowie za udział w grze otrzymali słodkości. 

          Opiekun Samorządu Uczniowskiego
          Ewelina Chomina
           

        • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS

        • W dniach 8-9 marca 2024 uczniowie klas 7-mych i 8-mej z naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę żywności dla potrzebujących w ramach kościelnej akcji charytatywnej Caritas przeprowadzonej w sklepie Biedronka przy ul. Strażackiej".

          ks. Michał Szetela

      • LEKCJA W KINIE

         

         7 marca w godzinach przedpołudniowych uczniowie  kl. VI A i VI C naszej szkoły uczestniczyli  na Uniwersytecie Rzeszowskim w niecodziennej lekcji, która łączyła w sobie edukację i rozrywkę. Tematem „Lekcji w kinie” organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej były rodzaje filmu i gatunki filmowe. Uczestnicy poznali charakterystyczne cechy każdego gatunku i obejrzeli fragmenty kinowych hitów – tych współczesnych oraz zaliczanych do filmowej klasyki. Dowiedzieli się, czym jest hybryda filmowa i czy film historyczny można traktować jak podręcznik do historii. Po tej lekcji szóstoklasiści na pewno nie pomylą filmu historycznego z fantasy ani dreszczowca z horrorem.

            Drugą częścią lekcji była projekcja filmu „Biegnij Amelio”. Obejrzeliśmy historię nastolatki, która zmaga się z ciężką chorobą, jednak stara się walczyć z własnym strachem i pokonywać ograniczenia.

              Lekcja w kinie bardzo podobała się naszym uczniom, a zaprezentowany film skłonił do refleksji i dostarczył wzruszeń. Bez wątpienia uczniowie skorzystają z kolejnych  lekcji  przygotowanych przez profesjonalistów Centrum Edukacji Filmowej.

         

        Barbara Woźniak, nauczyciel j. polskiego

        • WARSZTATY EUROPE DIRECT - PRZYSTANEK BELGIA

        • W ramach zajęć Klubu Europejskiego w naszej szkole dnia 29 lutego odbyły się warsztaty dla klasy 5A, które przeprowadziła Pani Joanna Sowińska z Punktu Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Warsztaty obejmowały tematykę związaną z ważnym państwem członkowskim Unii Europejskiej jakim jest Belgia. Dzieci miały okazję zapoznać się z kulturą tego kraju, hymnem, historią herbu, ciekawą legendą, jak również zostały im przedstawione informacje na temat belgijskiej rodziny królewską oraz ciekawostki na temat tego kraju jak na przykład z czego słynie Belgia i co dobrego można tam zjeść. To już kolejne spotkanie naszych uczniów z panią Joanną z punktu Europe Direct i miejmy nadzieję nieostatnie. Uczniowie z zaangażowaniem i zainteresowaniem wzięli udział w zajęciach.

           

          Sylwia Drewniak, wychowawca klasy 5A

        • WARSZTATY O UNII EUROPEJSKIEJ

        • Dnia 29 lutego klasa 7A uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Panią Joannę Sowińską z punktu EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jest to już kolejne spotkanie, gdyż nasza szkoła systematycznie współpracuje z tą ważną instytucją. 

          Tematem zajęć była: „Unia Europejska – czym jest i czym się zajmuje?”. Uczniom została przybliżona tematyka związana z Unią Europejską, m.in. w jakim celu została stworzona? Jak powstała? Kto do niej należy? Jaka waluta i język są używane w UE? Flaga – jak wygląda i co symbolizuje?

          Uczniowie w sposób aktywny uczestniczyli w zajęciach - wykonywali zadania powierzone im przez panią Joannę oraz włączali się do rozmowy podając informacje,jakie już posiadają.

          Agnieszka Stec

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

        • 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypomnieliśmy uczniom o konieczności troski o literaturę narodową oraz język polski. Z okazji tego święta 27 lutego odbył się w naszej szkole międzyklasowy konkurs ortograficzny. Uczniowie klas IV - VIII mieli za zadanie napisać 25 wyrazów z różnymi trudnościami. Zwyciężyły ex aequo dwie grupy: 5a i 6a, popełniający tylko po jednym błędzie. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.  Gratulujemy!

           

          Katarzyna Burda

          Monika Dańczyszyn

        • TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS 4-8

        • 29 lutego br. po raz trzeci w naszej szkole odbył się Turniej Matematyczny klas 4-8. Czteroosobowe drużyny klasowe rywalizowały w dziewięciu konkurencjach – było m.in. szukanie intruza matematycznego, wykreślanka matematyczna, piramida liczbowa, rebus matematyczny, rzymskie Sudoku, ułożenie kostki Rubika.

          Wszyscy świetnie się bawili i dzielnie walczyli.

          Zwyciężyła klasa 6C,

          II miejsce zdobyła klas 8A,

          podium zamknęła klasa 6A (po raz drugi),

          a wyróżnienie przypadło klasie 7B.

          Turniej pokazał, że matematykę nie tyle da się lubić, ale ma ona piękne oblicze – może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim może dawać dużo radości.

          Wszystkim dziękujemy za wspólne zmagania z matematycznymi łamigłówkami, a laureatom gratulujemy.

        • WALENTYNKI W KLASIE 5B

        • W ramach klasowych obchodów Walentynek, uczniowie klasy 5B wzięli udział w projekcie ,,Podaj dalej dobro'', zorganizowanym przez Akademię Młodego Nauczyciela.

          Zadanie do wykonania w ramach tego przedsięwzięcia było bardzo proste - wyjście na spacer i rozdaniem spotaknym osobom oraz osobom pracującym w pobliskich punktach obsługowych materiałów w postaci np. serc  z hasłami ,,Miłego dnia'', ,,Uśmiechnij się'', ,,Miłości'', czy ,,Zdrowia''.

          Udział w projekcie pozwolił uczniom na dostrzeżenie drugiego człowieka oraz tego, jak niewiele trzeba, aby na jego twarzy zagościł uśmiech.

           

          Agnieszka Bielęda - wychowawczyni klasy 5B

        • DYSKOTEKI KARNAWAŁOWE

        • 23 i 24 stycznia odbyły się w naszej szkole Dyskoteki Karnawałowe. Dobra muzyka, super zabawa
          i ... świetny humor towarzyszyły nam w te popołudnia.


           

          Karnawał to niewątpliwie czas zabawy i radości. Dlatego po ciężkiej pracy w I półroczu nauki uczniowie jak najbardziej zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci Dyskoteki Karnawałowej, która odbyła się 23 i 24 stycznia. Po południami zaczęły się tańce
          dla uczniów klas IV-VIII. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową, udekorowaną balonami, serpentynami i mieniącą się światłami. W przygotowaniu dekoracji oraz o oprawę muzyczną zadbali uczniowie klas 7 i ich wychowawcy.

          Podczas imprez, odbył się również konkurs na NAJLEPSZY STRÓJ KARNAWAŁOWY.
          Stroje uczniów były niepowtarzalne i wyjątkowe. Jury miało nie lada wyzwanie aby wybrać najlepszych, którym zostały wręczone drobne upominki.

          Atmosfera była fantastyczna, a tańcom nie było końca. Jednak jak wszystko co dobre, szybko się kończy. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

           

          E.Chomina-Pietluch

        • WYCIECZKA DO TEATRU

        • Dnia 25.01.2024 r. uczniowie klas: IV c , V a ,b wraz z opiekunami: Katarzyną Warzocha, Sylwią Drewniak ,Barbarą Woźniak w godzinach przedpołudniowych wzięli udział w spektaklu opartym na motywach książki Lucy Maud Montagomery pt.,,Ania z Zielonego Wzgórza". To sztuka w formie musicalu o Maryli i Mateuszu Cuthbert, którzy chcą zaadoptować chłopca, lecz przez pomyłkę do ich domu zostaje przysłana dziewczynka o imieniu Ania. Maryla nie chce, żeby sierota została z nimi, ale z czasem przyzwyczaja się do Ani. Dziewczynka, dorastając w domu na Zielonym Wzgórzu, przeżywa wiele ciekawych przygód.

            Ta klasyczna teatralna inscenizacja o rudowłosej bohaterce, z energicznym temperamentem i niespotykaną wyobraźnią wciąż budzi duże zainteresowanie wśród widzów. Spektakl wzbogacony został licznymi piosenkami, które podkreślały niezwykłość charyzmatycznej Ani. Dowcipy, wartka akcja, błyskotliwa gra aktorów, wspaniała scenografia i choreografia sprawiły, że ponad dwugodzinne przedstawienie bardzo szybko upłynęło. Nasi uczniowie byli zachwyceni zaprezentowanym widowiskiem Teatru Cracowia. Szkoda tylko, że tak rzadko gości z repertuarem w naszym mieście, bo uczniowie są zainteresowani oglądnięciem czegoś fascynującego ,niebanalnego, a także częstszego kontaktu z kulturą.

          Barbara Woźniak, nauczyciel języka polskiego

        • WYJŚCIE KL.VIB DO TEATRU MASKA

        • Jednym z wydarzeń kulturalnych klasy VI B w I półroczu było wyjście do Teatru Maska. Uczniowie obejrzeli spektakl „Hachiko”.

          To historia niezwykłej przyjaźni, która wydarzyła się naprawdę, prawie sto lat temu w Japonii. Jej głównym bohaterem jest pies o imieniu Hachiko. Spektakl opowiada o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzeniu się więzi pomiędzy psem i jego panem.

          Po spektaklu uczniowie wzięli udział w lekcji teatralnej. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się jakie zawody występują w teatrze i za co są odpowiedzialne (reżyser, charakteryzator, inspicjent, sufler, choreograf, oświetleniowiec, scenograf, akustyk itp.). Uczniowie zapoznali się również ze zbiorami Muzeum Lalek Teatralnych. Mieli okazję poznać oryginalne projekty lalek, ich konstrukcje i sposób wykonywania. Dowiedzieli się także i wypróbowali, w jaki sposób należy operować różnymi rodzajami lalek.

        • KONKURS ,,ADVENTSKALENDER'' ROZSTRZYGNIĘTY!

        • Z przyjemnością informujemy, że w dniu 4 stycznia 2024 r. został rozstrzygnięty konkurs  „Adventskalender 2023” na najpiękniejszy kalendarz adwentowy w języku niemieckim. Głównym celem konkursu było motywowanie młodzieży do poznawania tradycji bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas V-VII. Przygotowane przez uczniów prace zawierały ciekawe niespodzianki językowe, charakteryzowały się kreatywnością oraz umiejętnościami plastycznym. 
          Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace, a zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie  gratulujemy. 
          Wyniki: 
          I miejsce: Julia Szostak, klasa V a,
          II miejsce: Zofia Mękal, klasa VI c,
          III miejsce: Piotr Żuk, klasa VI b,
          Wyróżnienie: Patrycja Woś, klasa V b.

           

          Organizatorzy konkursu:

          Ewelina Chomina-Pietluch

          Justyna Strawa

        • WYCIECZKA KLASY 5B DO KROSNA

        • W dniu 13.12.2023 r. uczniowie klasy 5B wzięli udział w wycieczce do Krosna, która została zorganizowana w ramach mikołajek klasowych.

          Po przyjechaniu na krośnieński rynek, dzieci miały okazję na spacer oraz podziwianie wystroju świątecznego miasta. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła. Na miejscu został przedstawiony pokaz procesu produkcji i zdobienia szkła. Kolejnym punktem programu wycieczki były warsztaty zdobienia bombek choinkowych przez uczniów. Pomysłom na dekoracje nie było końca! Mieliśmy również okazję zwiedzić cały obiekt, wysłuchać historii ,,Miasta Szkła’’ oraz obejrzeć ekspozycje szkła artystycznego oraz użytkowego.

          Wycieczka okazała się świetną alternatywną na lekcje plastyki, historii i chemii, która pozostanie w pamięci młodzieży na długo.

          Agnieszka Bielęda - wychowawczyni klasy 5B

        • MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE KLASY 7A

        • Dnia 12 grudnia klasa siódma a wraz z wychowawczynią udała się na wyjazd mikołajkowy. Najpierw uczniowie zmagali się z zagadkami w Escape Room. Tym razem, dzięki wcześniejszym doświadczeniom i owocnej współpracy, wszystkim udało się wydostać bez trudu. Następnie odwiedziliśmy Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa i pospacerowaliśmy po śródmieściu.

          Agnieszka Stec

        • KLASOWE MIKOŁAJKI W 4B

        • Mikołajki w klasie to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń grudnia. To wyjątkowy czas, wypełniony radością, śmiechem i wspólną zabawą. To również okazja do kultywowania wielu tradycji, które sprawiają, że atmosfera w klasie staje się bardziej magiczna. To czas, gdy uczestniczymy w wymianie prezentów, okazujemy sobie serdeczność i wprowadzamy świąteczny nastrój do naszych klas.   

          W tym roku uczniowie kl. 4B nie czekali, jak w poprzednich latach, na przybycie Świętego Mikołaja, ale, jak przystało na uczniów klas starszych, sami spróbowali wcielić się w jego rolę. Nieco wcześniej, zacierając ręce, z niecierpliwością oczekiwali na moment losowania, by poznać, czyim tajemniczym Mikołajem zostaną. Następnie poświęcili chwilę na zastanowienie się nad tym, co sprawi radość obdarowanej osobie, jaki prezent będzie wyjątkowy i niezapomniany. 

          6 grudnia, w tym wyjątkowym dniu, niektórzy zjawili się w szkole ubrani na czerwono lub w strojach związanych z postacią Świętego Mikołaja. To sprawiło, że każdy nabrał energii i uśmiechu. I w końcu nadszedł ten moment - prezenty. Poszukiwania okazały się bardzo owocne, bo wszystkim prezenty bardzo się podobały, a radości ze wspólnego obdarowania się nie było końca. 

          wychowawca Aneta Nowak 

        • LEKCJA ON-LINE Z EKOEKSPERYMENTARIUM

        • W dniu 5 grudnia klasy: 6A i 7B wraz z opiekunami p. Bernadetą Błahut nauczycielem biologii i p. Katarzyną Burdą nauczycielem języka polskiego wzięły udział w lekcji on-line organizowanej przez EkoEksperymentarium. Lekcję poprowadziła p. Aneta Korycińska znana jako Baba od polskiego. Podczas zajęć prowadząca wytłumaczyła młodzieży jak weryfikować informacje, nie dać się wpuścić w maliny i myśleć krytycznie. Uczestnicy lekcji mieli możliwość zapoznania się z takimi zagadnieniami jak: rozpoznawanie manipulacji albo perswazji, czym się różnią fakty od opinii, jak działa greenwashing, czym jest nowomowa, dezinformacja lub fake news – wszystko to na przykładzie tematów związanych z ekologią. 

          Spotkanie było prowadzone w aktywnej formule m.in. z wykorzystaniem telefonów komórkowych.

          Opracowały

          Bernadeta Błahut

          Katarzyna Burda

        • WARSZTATY KLASY 5A

        • Dnia 16 listopada uczniowie klasy 5A mieli okazję gościć w restauracji „Rzeszuff” oraz wziąć udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach cukierniczo-baristycznych. Po drodze wybraliśmy się do pobliskiej galerii sztuki oraz udaliśmy się na spacer po starej dzielnicy żydowskiej. Po przybyciu do restauracji wszyscy uczniowie zostali podzieleni na grupy, dzięki czemu każdy mógł spróbować swoich sił zarówno przy obsłudze klienta, przyjąć zamówienie, przygotować aromatyczną kawę, pomóc w wyborze dania, co wymagało od nich odpowiednich umiejętności interpersonalnych. Jak również każdy z uczniów mógł sprawdzić się od strony kulinarnej i przygotować słodkie ciasteczka oraz pod okiem szefa kuchni pomóc w przygotowaniu posiłków dla klientów. Wszyscy bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Uczniowie byli zachwyceni ciekawymi i świetnie zorganizowanymi warsztatami, pysznymi pierogami jak i bardzo przyjazną atmosferą tego miejsca.

           

          Wychowawca Sylwia Drewniak

        • ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

        • W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 15 listopada 2023 r. uczniowie klas: 7A i 7B mieli możliwość uczestniczyć w ciekawych zajęciach z doradztwa zawodowego. Doradca pani Mariola Lidwin z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej poprzez gry i zabawy dydaktyczne pomogła uczniom zaplanować dalsze etapy kształcenia po szkole podstawowej. Zapoznała uczniów z lokalnym rynkiem pracy.

          Bogumiła Dec-Rejman - nauczyciel doradztwa zawodowego

        • KOLARSTWO OD KUCHNI

        • W dniu 9 listopada odbyło się spotkanie uczniów Naszej Szkoły z Panem Mateuszem Hałajko - cenionym instruktorem kolarstwa  z Rzeszowskiej Akademii Kolarskiej, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem ze słuchaczami. W ciekawy sposób opowiedział o kulisach profesjonalnego treningu kolarskiego, jego charakterystyce oraz przedstawił podstawowe zasady prawidłowego użytkowania roweru w życiu codziennym. Podczas wystąpienia swoje wysokie umiejętności kolarskie zademonstrował podopieczny Pana Mateusza, a zarazem uczeń Naszej Szkoły- Bartosz Machowski. Bartek opowiedział także zgormadzonym o kulisach zawodów kolarskich, w których odnosi liczne sukcesy. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie dzieci, które chętnie zadawały pytania prowadzącemu. Na koniec uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił na profesjonalnym trenażerze rowerowym.

          Dziękujemy Panu Mateuszowi za ciekawy wykład, a Bartkowi życzymy dalszych sukcesów!

           

          Piotr Januszczak - nauczyciel wychowania fizycznego

        • SZKOLENIE GOGLE VR

        • Dnia 18 października br. uczniowie klas 7a i 7b brały udział w projekcie pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”, którego organizatorem jest Fundacja Arte et Marte. W ramach projektu uczniowie wraz z grupą nauczycieli, uczestniczyli w projekcji dwóch filmów historycznych: ,,Kartka z Powstania”(Powstanie warszawskie) oraz ,,Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Seanse odbywały się w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). 

          Każdy z seansów był poprzedzony krótkim wstępem wprowadzającym młodzież w tematykę związaną z filmem. Dzięki technologii VR przenieśliśmy się w czasie i poczuliśmy emocje, jakie towarzyszyły powstańcom. Przy użyciu gogli VR, uczniowie podnieśli poziom wiedzy historycznej.  Nowoczesne technologie sprawiają, że nauczanie jest bardziej efektywne oraz dopasowane do potrzeb współczesnej młodzieży.

          Monika Dańczyszyn

          Agnieszka Stec

          Ewelina Chomina-Pietluch 

          Sylwia Czarnota

        • WYCIECZKA KLASY 5B DO CIEPLIC

        • 2 października 2023 r. obchodzono Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych. W tym dniu klasa 5B odwiedziła Zagrodę Edukacyjną ,,W międzyczasie’’ w Cieplicach.

          Zajęcia w gospodarstwie rozpoczęły się od przedstawienia historii regionu w legendach i ciekawych opowieściach. Kolejnym punktem programu było karmienie zwierząt w gospodarstwie, co okazało się świetną zabawą. Uczniowie mieli okazję karmić oraz głaskać owce, lamy, krowy, kozy, kucyki, czy króliki. Zostały także zaprezentowane różne gatunki ptaków. Następnie został przedstawiony tradycyjny sprzęt i sposób lepienia wyrobów z gliny. Po tej lekcji, uczniowie sami, własnoręcznie wyrabiali talerze z gliny z wykorzystaniem roślin, które nazbierały na spacerze po najbliższej okolicy gospodarstwa. Po kreatywnej, ale niełatwej pracy, na dzieci czekała gorąca herbata i kiełbasa z ogniska. Na zakończenie wizyty w zagrodzie, zwiedzono muzeum, w którym zobaczyć można było wyposażenie domów sprzed 100 lat czy też dawne maszyny rolnicze.  

          Wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5B, była świetną okazją do edukacji  w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, rękodzieła i twórczości ludowej oraz obcowania z naturą.

           

          Agnieszka Bielęda – wychowawczyni klasy 5B

        • WYJŚCIE KLASY 7A

        • W piątek 29 września br. klasa 7A wybrała się na wspólną wycieczkę. Najpierw pospacerowaliśmy po pięknych zakątkach miasta (Aleja Pod Kasztanami, ul. 3 Maja, plac Ofiar Getta). Następnie czekał nas główny punkt programu - Escape Room na placu Wolności. Uczniowie podzielili się na cztery grupy, aby razem rozwiązywać zadania umożliwiające wydostanie się z pomieszczenia. Było to dla nich ekscytujące przeżycie pozwalające jeszcze lepiej się zintegrować w klasie, gdyż współpraca była tu niezbędna. Po wyjściu wiele osób miało jeszcze niedosyt i stwierdziło, że jeszcze musimy tu wrócić...

           

          Agnieszka Stec - wychowawczyni klasy 7A

        • WYJŚCIE DO TEATRU KLASY 4B 

        • 27 września br.  kl. 4B wraz z wychowawcą i Panią Ewą Lelek udała się do teatru „Maska” na spektakl pt. „Włosy mamy”.  

          Uczniowie poznali historię dająca nadzieję, pomagającą oswoić lęki, zrozumieć różne trudne emocje, z którymi mierzymy się na co dzień wszyscy – zarówno mali, jak i duzi a nawet całkiem dorośli. Nie bez znaczenia był także przekaz utworu „wszystko kończy się dobrze, bo pojawia się ktoś, kto pomoże”. 

          Piękny dzień wykorzystaliśmy jeszcze na spacer po pełnym uroku rzeszowskim rynku. 

           

          Aneta Nowak - wychowawca klasy