• WYCIECZKA SZKOLNA DO KRAKOWA W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI POD NAZWĄ „POZNAJ POLSKĘ”

          • 12 października 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów z klas 7 a, 7 b i 8. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie samodzielnie doświadczali sensorycznie różnych zjawisk z dziedziny optyki, akustyki, magnetyzmu, hydrostatyki i mechaniki. Każdy mógł dotknąć instalacji stanowiących eksponaty doświadczając różnymi zmysłami na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Dzięki zabawie i samodzielnemu wykonywaniu eksperymentów uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o otaczającym ich świecie. Podczas pobytu w ogrodzie uczniowie wzięli także udział w warsztatach „Zabawy z ciśnieniem”, podczas których przekonali się, czym jest łoże fakira, od czego zależy wartość ciśnienia, jak umieścić nadmuchany balon w butelce oraz czym jest prawo Pascala. Ponadto uczniowie mogli samodzielnie wystrzelić butelkowe rakiety wykorzystując ciśnienie.

            Po pełnym wrażeń pobycie w Ogrodzie Doświadczeń przyszła pora na obcowanie z kulturą. Uczniowie udali się na Wawel, gdzie zwiedzili Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zobaczyli arrasy o tematyce biblijnej, obrazy i meble włoskie o dużej wartości artystycznej oraz portrety polskich monarchów. Przewodnicy oprowadzili uczniów po komnatach, w których odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje, uroczystości weselne i bale. Były to: Sala Pod Zodiakiem, Sala Pod Planetami, Sień Bitwy pod Olszą, Gabinet Kolekcjonera, Sala Pod Ptakami, Gabinet Holenderski, Sala Pod Orłem, Sala Senatorska oraz Sala Balowa. Uczniowie zobaczyli jedyne w swoim rodzaju i oryginalne kurdybany – wykonane ze skóry i pięknie zdobione tapety ścienne oraz przepięknie tkane gobeliny.

            Po zwiedzaniu Wawelu uczniowie przeszli na Plac Bohaterów Getta, gdzie zobaczyli pomnik upamiętniający krakowskie getto i krakowskich Żydów składający się z 70 krzeseł. Zwiedzili także Aptekę pod Orłem, gdzie mieści się wystawa poświęcona aptekarzowi Tadeuszowi Pankiewiczowi, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata. Wystawa upamiętnia Holokaust krakowskich Żydów. Jej bazą są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, świadka tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w krakowskim getcie i działacza na rzecz pomocy i ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Wizyta w Aptece pod Orłem wywarła ogromne wrażenie na uczniach, wzbogaciła ich wiedzę historyczną, a wielu skłoniła do refleksji.

            Zrealizowanie wycieczki o tak bogatym programie było możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki po nazwą „Poznaj Polskę”.

             

            Anna Skiba

            Iwona Olewicz

            Agnieszka Stec

            Ewelina Chomina-Pietluch

          • SUKCES W IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MEDIACJA MA MOC”!

          • W dniu 19 października 2023 r. w sali konferencyjnej Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się podsumowanie IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mediacja ma moc” organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

            Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów pozytywnego obrazu mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów oraz popularyzowanie wiedzy na ich temat.

            Do konkursu zgłoszonych zostało 178 prac. Jury składające się z sędziów i mediatorów nagrodziło równorzędnie 13 uczniów, których prace stworzyły kalendarz na 2024 r. Wśród laureatów znalazł się MARCEL WANAT, uczeń klasy V a. Pamiątkowe statuetki, dyplomy i kalendarze wyróżnionym uczniom wręczyli sędziowie Sądów Okręgowego i Apelacyjnego w Rzeszowie.

            W ramach dodatkowej nagrody uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem PTTK  niedostępny dla turystów Zamek Lubomirskich, w tym salę rozpraw, dawne cele więźniów oraz tajemniczy tunel.

            Gratulujemy!

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania dzieci z młodszych klas i oddziału przedszkolnego w naszej szkole, miały okazję posłuchać pełnej przygód historii Pana Maluśkiewicza, bohatera wiersza Juliana Tuwima.

            Regularne głośne czytanie dzieciom, czy to w domu czy w szkole, buduje wzór dorosłego czytającego, co zwiększa prawdopodobieństwo na to, że dziecko będzie czytało, a to z kolei diametralnie zmienia szanse dziecka na sukces szkolny.

            Pamiętajmy o tym i cieszmy się tym cudownym, wspólnym czasem, nie tylko z okazji Dnia Głośnego Czytania i czytajmy dzieciom, codziennie!

            Ewa Lelek – nauczyciel bibliotekarz

          • WYWIADÓWKI

          • Szanowni Państwo,

            informujemy, że w dniach 14 listopada 2023 r. (klasy 1-3) oraz 16 listopada 2023 r. (klasy 4-8) o godz. 16.30 odbędą się wywiadówki.

             

            Numery sal lekcyjnych zostaną wywieszone na drzwiach wejściowych do szkoły.

          • DNI RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

          • Dnia 5 października br. klasy VIa i VIc brały udział w dniu otwartym zorganizowanym w ramach Dnia Ratownictwa Medycznego. Przy Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie  na dzieci czekały różne atrakcje. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy czy w jaki sposób opiekować się rannymi. Mogli także zobaczyć jak wygląda praca na izbie przyjęć. Edukacji towarzyszyły gry i zabawy. Zwieńczeniem spotkania było przeciąganie liny, w którym, ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, mocniejsza okazała się być drużyna dziewczynek!

             

            Opracowała Monika Dańczyszyn

          • SZKOLNY MARATON GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • W dniu 29 września br.  włączyliśmy się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 r. i jest organizowany corocznie. Datę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ w tym dniu przypada rocznica urodzin znanej autorki piszącej dla dzieci i młodzieży- Janiny Porazińskiej. 
            W wydarzeniu w naszej szkole brały udział klasy 4-6. Chętni uczniowie czytali przez 15 minut książki “Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” oraz “Za duży na bajki”, a następnie przekazywali lekturę do kolejnej klasy, która kontynuowała zadanie.  

            Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa i promowanie głośnego czytania, które wzbogaca słownictwo, trenuje koncentrację oraz ćwiczy pamięć.  

            Mamy nadzieję, że obie wspomniana książki przypadły uczniom do gustu i chętnie po nie sięgną. 

             

            Katarzyna Warzocha, Monika Dańczyszyn  - organizatorki maratonu