W dniach 19 – 23.09.2022 r. w naszej szkole przeprowadzono ważenie plecaków w klasach pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Łącznie przebadano 211 uczniów z 12 oddziałów szkolnych. Pomiaru dokonywano w gabinecie higienistki szkolnej. Do oceny potrzebne były dwa pomiary: ciężar ciała ucznia oraz ciężar spakowanego tornistra czy plecaka dziecka. Następnie obliczono obciążenie ucznia tornistrem normą niską (10% wagi ciała) oraz normą wysoką (15%).
Niską normę obciążenia ciała wagą plecaków/tornistrów uzyskało 22 uczniów (daje to 10 % liczby uczniów). Wysoką normę uzyskało 120 uczniów (57 % badanych).
Wobec tego prawidłową normę obciążenia ciała wagą plecaka/ tornistra spełnia 67 % przebadanych uczniów (142). Natomiast 69 uczniów ma wagę plecaka przekroczoną (powyżej 15 %), co daje 34% przebadanych.
Biorąc pod uwagę poziomy klas, wśród klas pierwszych 39 % uczniów ma przekroczoną wagę tornistra/plecaka, klas drugich 33%, klas trzecich 22% i czwartych 30%.
Analizując zawartość tornistrów/ plecaków naszych uczniów zauważono, że na przekroczenie wagi miały wpływ takie czynniki jak:
- Obciążenie podręcznikami i zeszytami, które nie są ujęte w planie lekcji w danym dniu
- Noszenie przedmiotów nie związanych z lekcjami w szkole: pamiętniki, albumy, zabawki, dodatkowe piórniki, kredki itp.
- Rodzaj materiału z jakiego wykonany jest tornister/plecak (waga pustego plecaka może wahać się od 0,5 kg do nawet 2 kg)
W szkole uczniowie klas 1 -3 mają możliwość zostawiania podręczników w szkole oraz materiałów na zajęcia artystyczne. W klasach czwartych nie ma takiej możliwości, ze względu na przemieszczanie się klas do różnych sal w ciągu dnia. Jednak nie zawsze są potrzebne podręczniki na konkretną lekcję, więc nauczyciele informują uczniów o tym, żeby ich nie przynosić w danym dniu lub stosują inne metody zmniejszenia liczby podręczników, które mogą odciążyć plecaki. Wszystko zależy od tego, czy uczniowie o nich pamiętają.
Ze względu na to, że odpowiednie dopasowanie ciężaru plecaka/tornistra ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wadom postawy u uczniów, przypominamy niektóre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie:
- Odpowiednia waga plecaka (pusty plecak powinien ważyć około 1 kg)
- Wielkość plecaka powinna być dobrana do wzrostu ucznia (plecak nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka, mieć stabilność i nie ulegać odkształcaniu, mieć odpowiednią szerokość szelek, wykonany z wodoodpornego materiału, wyposażony w odblaski)
- Ciężar plecaka/tornistra powinien być rozłożony symetrycznie
- Cięższe rzeczy umieszczone na dnie, lżejsze wyżej
- Plecak/tornister należy nosić na obu ramionach
- Konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości plecaka/ tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy
- Współpraca rodziców ze szkołą w celu zminimalizowania obciążenia tornistrów/plecaków uczniów w szkole
Mając na uwadze powyższe wskazówki mamy nadzieję, że kolejne, kontrolne badanie obciążenia uczniów tornistrami lub plecakami wypadnie lepiej.
Wicedyrektor Elżbieta Siorek