• KLASY IV-VIII

          ROK SZKOLNY
          2022/2023

        • EUROPE DIRECT – WARSZTATY O UNII EUROPEJSKIEJ

        • W dniu 29 maja br. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klasy 4A, które przeprowadziła Pani Joanna Sowińska z Punktu Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

          Tematem spotkania była: „Unia Europejska – czym jest i czym się zajmuje?”. Uczniom została przybliżona tematyka związana z Unią Europejską, m.in. w jakim celu została stworzona? Jak powstała? Kto do niej należy? Jaka waluta i język są używane w UE? Flaga – jak wygląda i co symbolizuje? Dzieci miały okazję odsłuchać i zapoznać się z tekstem hymnu UE „Oda do radości”, a na zakończenie każdy z uczniów mógł wykazać się kreatywnością i stworzyć swoją własną wizję niebieskiej stonogi, maskotki – Syriusza, symbolu Unii Europejskiej. Maskotka ta w każdym kraju wygląda nieco inaczej. Każde państwo członkowskie UE może ubrać Syriusza w to, co jest dla danego kraju charakterystyczne. Na zakończenie każdy z uczniów mógł przedstawić swoją maskotkę. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w warsztatach. Na pewno w przyszłości będziemy kontynuować tego typu spotkania.

           

          Sylwia Drewniak – wychowawca klasy 4A

        • ODKRYWAJMY EUROPĘ! PRZYSTANEK - SZWECJA

        • Dnia 29 maja br. klasa 6A uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Panią Joannę Sowińską z punktu EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

          "Odkrywajmy Europę! Przystanek - Szwecja". Warsztaty realizowane są od lutego do czerwca br., w okresie gdy Szwecja sprawuje przewodnictwo w Radzie UE. Odbywają się one pod patronatem Ambasady Szwecji w Warszawie, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Partnerem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

          Nasi uczniowie w przystępny sposób uzyskali podstawowe informacje dotyczące Szwecji, usłyszeli ciekawostki o tym kraju. Mogli również podzielić się swoimi skojarzeniami oraz wiedzą, jaką posiadają. Tematyka bardzo zainteresowała uczestników warsztatów, gdyż odnosiła się do wielu sfer - nie tylko geografii, polityki, ale także kultury, sportu i rekreacji. Zachęceni formułą spotkań umówiliśmy się już na spotkanie w przyszłym roku szkolnym dotyczące kolejnego kraju, który będzie przewodniczyć w Radzie UE, a więc Hiszpanii.

          Agnieszka Stec – wychowawca klasy 6A

        • Wycieczka do Krakowa

        • Ciesząc się wiosenną aurą uczniowie klas VIa, VIb, VII i VIIIc wyruszyli 30 maja 2023r. na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast w Polsce – Krakowa. Zwiedzanie królewskiego grodu rozpoczęło się od wizyty na Kazimierzu, części miasta, która łączy w sobie dwie kultury. Jego centrum stanowi dzielnica żydowska. Uczniowie zobaczyli tam synagogi, cmentarz żydowski oraz budynki związane z historią i kulturą Żydów. Pani przewodnik opowiedziała o ich obyczajach, życiu codziennym oraz o znanych Żydach pochodzących z Krakowa. Następnie uczniowie zobaczyli część chrześcijańską Kazimierza, zwiedzili kościół Bożego Ciała, kościół św. Katarzyny oraz kościół na Skałce, który jest sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Wawelu. W bazylice archikatedralnej uczniowie wysłuchali opowieści o królach Polski, pochowanych w kościele i jego podziemiach i weszli na wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć jeden z największych i na pewno najsłynniejszy Dzwon Zygmunta. Po obiedzie przyszła kolej na zwiedzanie dziedzińca zamkowego i zejście do Smoczej Jamy. Tam uczniowie wysłuchali historii o życiu królów na Wawelu i legendy o Smoku Wawelskim. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po krakowskich plantach, przejście pod Pałac Biskupi i okno papieskie oraz zwiedzanie dzielnicy uniwersyteckiej, gdzie uczniowie zobaczyli min. Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stamtąd przeszli na Rynek Krakowski, gdzie wysłuchali historii o Sukiennicach oraz Kościele Mariackim, w którym zakończyło się zwiedzanie miasta. Zmęczenie zrekompensowały piękna pogoda, czas spędzony razem i pamiątki zakupione na Rynku.

          Anna Skiba
          Agnieszka Stec
          Iwona Olewicz
          Katarzyna Warzocha

        • LEKCJA POLSKIEGO W KLASIE 5C

        • Na lekcjach języka polskiego czasem odkładamy w kąt podręczniki i zeszyty, wykorzystując do nauki inne sposoby. Tak też stało się na lekcji podsumowującej pracę z lekturą ,,Kłamczucha" w klasie 5c.  Sala lekcyjna na potrzeby zajęć przekształciła się w salę rozpraw. Ocenialiśmy postępowanie tytułowej bohaterki lektury - Anieli Kowalik. Wszystko odbyło się jak w prawdziwym sądzie. Był sędzia, prokurator, adwokat, powoływani byli świadkowie. Po wysłuchaniu mowy końcowej oskarżyciela i obrońcy, sąd wydał wyrok, uwzględniając okoliczności łagodzące.

           

          Monika Dańczyszyn

          nauczyciel języka polskiego

        • ZAJĘCIA Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI

        • Zajęcia z Edukacji dla Bezpieczeństwa dla ósmych klas to nie tylko teoretyczne i praktyczne lekcje z nauczycielem. 10 maja br. do naszej szkoły zawitali studenci ratownictwa medycznego, którzy praktycznie pokazywali uczniom jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie odpowiadali na większość pytań oraz samodzielnie wykonywali zabiegi związane z pierwszą pomocą.

           

          Miłosz Szczudło

          nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa

        • ZABAWA ANDRZEJKOWA

        • W dniach 23 - 24 listopada 2022 r. Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami zorganizował zabawę andrzejkową dla klas IV - VIII. Sala gimnastyczna zamieniła się w parkiet do tańca. Uczniowie tanecznie "podróżowali" po różnych krajach. Nie zabrakło także zabaw z przepowiadaniem przyszłości, które zorganizowały uczennice klasy VII. Andrzejkową atmosferę podkreślał wystrój sali w wykonaniu  uczennic klasy VI b. O wszystkie szczegóły organizacyjne i oprawę muzyczną zadbała przewodnicząca SU - Lilianna Modlisz.   

          Iwona Olewicz

           


        • Jesienna wycieczka klas szóstych

        •         

          18.10.2022 odbyła się wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klasy 6a i 6b. Program był bogaty, a ponieważ pogoda dopisała, udało się zrealizować wszystkie jego punkty. Na początek uczestnicy odbyli spacer w pełnym jesiennych barw Arboretum w Bolestraszycach. Oprócz podziwiania różnorodnych roślin obejrzeli wystawę entomologiczną „Chrząszcze” oraz wystawę ornitologiczną „Chrońmy ptaki”. Obok Arboretum znajduje się Fort XIII Twierdzy Przemyśl San Rideau, był to kolejny przystanek na trasie wycieczki. Uczniowie zwiedzili wnętrze fortu oraz wysłuchali jego historii. Następnie udali się do Przemyśla. Spacer zabytkowymi uliczkami miasta oraz Rynku zakończył się zwiedzeniem kościoła archikatedralnego obrządku greckokatolickiego oraz wizytą w Muzeum Dzwonów i Fajek, które znajduje się w Wieży Zegarowej. Oprócz obejrzenia wystaw uczniowie mieli okazję wyjścia na taras widokowy na samym szczycie wieży i podziwiania panoramy całego miasta. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie. Park bardzo spodobał się uczniom, zaś zamek, jego wnętrze oraz lochy wywarły na nich ogromne wrażenie. Zmęczeni ale zadowoleni powrócili do domów.

        • WYCIECZKA DO BOCHNI

        • W dniu 5 października klasy 5B, 7A i 8B wraz ze swoimi wychowawcami oraz Panią Pedagog wybrały się na wycieczkę do Bochni oraz Ciężkowic. Pierwszą z atrakcji było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni, podczas którego uczniowie zapoznali się z historią najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, a także usłyszeli wiele legend związanych z tym miejscem. W czasie zwiedzania uczniowie mieli możliwość przejechania się kolejką po kopalni oraz „pokołysania” się nawzajem w nieczynnych już wagonikach kolejki, co sprawiło większości ogromną frajdę.

           

          Zjadłszy obiad w Kąśnej Dolnej uczniowie udali się następnie do Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Podczas pieszej wycieczki po rezerwacie uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstało Skalne Miasto. Według jednej z legend podobno czarownice rzuciły zaklęcie na nieposłusznych mieszkańców i w ten oto sposób całe miasto zamieniło się w potężne głazy, których już żadna siła nie jest w stanie odczarować.

           

          Po zwiedzeniu Skamieniałego Miasta oraz kupnie pamiątek uczniowie udali się w drogę powrotną do Rzeszowa. Wycieczka okazała się bardzo udana, pogoda sprzyjała, a nasi podopieczni, choć nieco zmęczeni, gdyż sporo kilometrów pokonali pieszo, wrócili bardzo zadowoleni.

           

          Opracowały:

          Bernadeta Błahut

          Aneta Nowak 

          Iwona Olewicz